UkLietuvis

Naujienų Portalas

Būsto savininkai Jungtinėje Karalystėje susiduria su 19 mlrd. svarų sterlingų išaugusiomis hipotekos išlaidomis, nes baigiasi fiksuotų palūkanų sandorių galiojimas

home in uk


Būsto savininkai susiduria su 19 mlrd. svarų sterlingų išaugusiomis hipotekos išlaidomis, nes baigiasi milijonų fiksuotų palūkanų sandorių galiojimas, o skolininkai yra priversti iš naujo derėtis dėl būsto paskolų po didžiausio per pastaruosius dešimtmečius palūkanų normų didinimo.

Nepaisant pastarosiomis dienomis paaštrėjusio didžiųjų skolintojų kainų karo, dėl kurio sumažėjo pakartotinio paskolos suteikimo kaina, JAV investicinio banko „Goldman Sachs” ekonomistai teigė, kad daugeliui Jungtinės Karalystės namų ūkių vis tiek teks smarkiai padidinti paskolos grąžinimo įmokas, palyginti su tais, kuriuos jie palieka.

Riši Sunako kritikai pavadino torių hipotekos laiko bomba. 2024 m. pigesni sandoriai baigsis net 1,5 mln. namų ūkių, o tipinės šeimos metinės išlaidos būstui padidės apie 1 800 svarų sterlingų, teigia fondas „Resolution Foundation”.

Baigiantis fiksuotų palūkanų normų sandorių galiojimo terminui ir namų ūkiams patiriant didžiausią smūgį savo finansams pokario laikotarpiu, kai infliacija ir mokesčių ribų įšaldymas mažina perkamąją galią, skolininkai imasi įvairių priemonių, kad susidorotų su išaugusiomis išlaidomis: nuo kambarių savo namuose nuomos iki ankstyvo pensijų išmokėjimo ir net vaikų gimdymo atidėjimo.

Būsto savininkai turetų mažiau nerimauti nes pavasarį spaudimas turėtų pradėti mažėti, nes tikimasi, kad Anglijos bankas iki metų pabaigos sumažins palūkanų normas nuo dabartinių 5,25 % iki mažiau kaip 4 %.

Tikimasi, kad palūkanų normos bus mažinamos kelis kartus, todėl didieji skolintojai, norėdami pagerinti savo hipotekos paskolų pasiūlymus, pradeda konkurencinę kovą. HSBC, Halifax ir TSB atnaujino savo fiksuotųjų palūkanų pasiūlymus, o vidutinė dvejų metų fiksuotosios būsto paskolos palūkanų norma šią savaitę nukrito iki žemiausio lygio per beveik septynis mėnesius.

Tačiau skolinimosi išlaidos tebėra gerokai didesnės nei prieš dvejus metus, o tai dar labiau didina spaudimą namų ūkiams, kovojantiems su sąskaitomis už energiją ir didėjančiais mokesčiais pragyvenimo išlaidų krizės sąlygomis.

Investavimo platformos „Bestinvest” asmeninių finansų analitikė Alice Haine sakė: „Hipotekos paskolų rinka gali įsibėgėti, nes naujienose dominuoja palūkanų normų mažinimas, tačiau tai visiškai nepalengvins maždaug 1,6 mln. dabartinių paskolų gavėjų, kurių pigūs fiksuotų palūkanų sandoriai baigsis šiais metais, .

„Būsto savininkams vis dar teks mokėti dideles palūkanų įmokas, kai pereis prie naujo produkto, ir vienintelė paguoda, kad situacija galėjo būti daug blogesnė.”

Nuo 2021 m. gruodžio mėn., kai skolinimosi išlaidos pradėjo didėti nuo rekordiškai žemo 0,1 proc. lygio, apie 55 proc. hipotekos paskolų Jungtinėje Karalystėje buvo perkeltos į didesnę palūkanų normą, o iki 2026 m. tikimasi, kad dar 5 mln. hipotekos paskolų bus perkainotos.

Torstenas Bellas, fondo „Resolution Foundation” vykdomasis direktorius, sakė: Tai reikia turėti omenyje, kai skaitote naujienų straipsnius, kuriuose sakoma, kad „būsto savininkai turės naudos dėl sumažėjusių hipotekos palūkanų normų” – jie turi omenyje tai, kad hipotekos sąskaitų padidėjimas nebus toks skausmingas, koks būtų buvęs kitu atveju.

„Norėčiau švelniai pasakyti, kad jie nesijaus „laimintys”, nes jų hipotekos sąskaita padidės šimtais svarų per mėnesį.”

Goldman Sachs, prognozuodama, kad didžiausias poveikis namų ūkiams pasireikš vasarą, teigė, jog tikisi, kad bankas pradės mažinti bazinę palūkanų normą jau nuo gegužės mėn. Ji teigė, kad didesnio lygio laikymasis iki kitų metų pabaigos gali padidinti hipotekos paskolų grąžinimą 30 mlrd. svarų sterlingų, tačiau, jei Bankas laikysis savo lūkesčių, labiau tikėtina 19 mlrd. svarų sterlingų suma.

Mieste spekuliuojama dėl palūkanų normų mažinimo po to, kai dar praėjusį mėnesį Banko aukščiausio rango politikai prieštaravo finansų rinkos lūkesčiams. Gruodžio mėn. palikęs skolinimosi kainas nepakitusias, Banko vadovas Andrew Bailey teigė, kad „tikrai per anksti pradėti spėlioti” apie palūkanų normų mažinimą.

Tačiau tikėtina, kad vyriausybė pasinaudos galimybe, jog kainų karas sumažins pakartotinio įkeitimo išlaidas, nes konservatoriai prieš visuotinius rinkimus kovoja, kad apklausose aplenktų leiboristus.

Ketvirtadienį banko pateikti duomenys parodė, kad lapkričio mėn. antrą mėnesį iš eilės naujų hipotekos paskolų patvirtinimų skaičius išaugo iki 50 100 (spalio mėn. buvo 47 900), o tai rodo didėjančią paklausą mažėjant skolinimosi išlaidoms.

HSBC pasiųlė fiksuota 3,94 %

Trečiadienį HSBC tapo naujausiu dideliu JK skolintoju, paskelbusiu apie visuotinį hipotekos paskolų palūkanų normų sumažinimą, ir pasiūlė penkerių metų fiksuotą 3,94 % pakartotinės hipotekos sandorį tiems, kurie skolinasi iki 60 % nekilnojamojo turto vertės. Savaitės pradžioje didžiausias šalies hipotekos skolintojas „Halifax” sumažino dvejų metų fiksuotų pakartotinės hipotekos sandorių kainą nuo 5,64 % iki 4,81 %.

Finansinės informacijos tarnyba Moneyfacts ketvirtadienį teigė, kad vidutinė dvejų metų fiksuotųjų palūkanų norma per dieną sumažėjo nuo 5,92 % iki 5,87 %. Tačiau tai vis dar daugiau nei dvigubai daugiau nei 2021 m. pabaigoje buvusios vidutinės palūkanų normos.