UkLietuvis

Naujienų Portalas

Izraelio ir Gazos karas: kokia taikos kaina?

karo foto

karo foto

Vien sulaukus dienos pabaigos ir išgyvenus naktį Gazos Ruože turi atrodyti kaip stebuklas. Palestiniečiai „maldauja saugumo”, rašė pagrindinės JT pagalbos agentūros Gazoje UNRWA vadovas Philippe’as Lazzarini per „nesibaigiančią, gilėjančią tragediją… pragaras žemėje”.

Ji turi būti tokia pat pragariška „Hamas” paimtiems įkaitams ir jų aukų šeimoms. Karas yra žiauri krosnis, kuri žmones iškelia per baisias agonijas. Tačiau jo šiluma gali sukelti pokyčius, kurie atrodė neįmanomi.

Tai įvyko Vakarų Europoje po Antrojo pasaulinio karo. Seni priešai, kurie šimtmečius žudė vienas kitą, pasirinko taiką. Ar karas Gazoje sukrėts izraeliečius ir palestiniečius, kad jie užbaigtų šimtmetį trukusį konfliktą dėl sausumos tarp Viduržemio jūros ir Jordano upės?

Muhammado Abu Shaaro našlė

Destruction caused by Israeli strikes on their homes in the village of Khuzaa, near Abasan east of Khan Yunis near the border fence between Israel and the southern Gaza Strip on 27 November 2023
Vaizdo antraštė,Nuo karo pradžios Gazoje žuvo 18 600 žmonių, rodo „Hamas” vadovaujamos sveikatos apsaugos ministerijos duomenys

Žiūrėjau vaizdo įrašą, kuriame matyti sielvarto apimta moteris, sėdinti šalia savo vyro Muhammado Abu Shaaro kūno. Kadangi Izraelis ir Egiptas neleidžia žurnalistams patekti į Gazą, aš su ja nesusitikau. Man nepavyko sužinoti jos vardo, kuris nebuvo paskelbtas kartu su jos mirusio vyro ir vaikų vardais.

Vaizdo įraše ji tarsi tikisi, kad kažkaip jos sielvarto galia jį sugrąžins.

„Prisiekiu, žadėjome mirti kartu. Tu mirei ir palikai mane. Ką mes turime daryti, Dieve? Mahometai, kelkis! Dėl Dievo meilės, mano mylimoji, prisiekiu Dievu, myliu tave. Dėl Dievo meilės kelkis. Mūsų vaikai Nour ir Aboud yra čia su jumis. Kelkis.”

Abu vaikai buvo su tėvu, nes visi trys buvo ką tik nužudyti Izraelio. Oro smūgis sunaikino namą, kurį jie tikėjosi priglausti Rafoje.

Yonatan šou

Peace activist Vivian Silver, centre, sits on a swing next to her two sons, including Yonatan Zeigan on the left
Vaizdo antraštė,Yonatanas Zeiganas (kairėje) metė darbą agituodamas už taiką po to, kai spalio 7 d. „Hamas” nužudė jo motiną, žinomą taikos aktyvistę Vivian Silver (centre)

Aplankiau Yonataną Zeigeną jo bute Tel Avive. Tai buvo patogūs namai, pilni jo vaikų žaislų. Tarp šeimos nuotraukų atpažinau jo motiną Vivian Silver, kuri buvo viena iš pagrindinių Izraelio kovotojų už taiką su palestiniečiais. Vivianas buvo šeimos namuose Kibbutz Be’eri mieste, prie sienos su Gaza, kai spalio 7 d. užpuolė „Hamas”.

Pirmą kartą susitikau su Yonatanu, praėjus kelioms dienoms po to, kai buvo užpultas jų kibucas, jis tikėjosi, kad jo motina buvo paimta į Gazą kaip įkaitė.

Tel Avive išgirdęs oro antskrydžių sirenas, jis paskambino Vivianui. Jie perėjo į „WhatsApp”, kai išgirdo šaudymą ir sprogimus kibuce, tikėdamiesi, kad jei ji nekels triukšmo, „Hamas” apeis namus.

Jis perskaitė tekstus, kuriais jie apsikeitė, iš pradžių kažkokį juodą humorą ir staiga rimtą ir kupiną meilės, kai suprato, kad vyksta žudynės.

„Ji man parašė, jie yra namo viduje, laikas nustoti juokauti ir atsisveikinti”, – pasakoja jis.

„Ir aš parašiau, kad „aš tave myliu, mama. Aš neturiu žodžių, aš esu su tavimi”. Tada ji rašo: „Aš tave jaučiu”. Ir tada tai buvo, tai paskutinė žinutė.”

Image on fridge shows child's drawing and photo of child with face blurred
Vaizdo antraštė,Viviano anūkų piešinyje rašoma: „Bijau, kad mano močiutė mirs”

Kitą dieną apsilankiau jos namuose kibuce ir pamačiau, kad ji sudegė. Prireikė savaičių, kol tyrėjai rado Viviano Silverio palaikus pelenuose, paliktuose seife. Yonatanas atsisakė socialinio darbuotojo karjeros, kad agituotų už taiką.

„Jie atvyko į mano šalį ir nužudė mano mamą, nes mes neturėjome ramybės. Taigi, man tai tik įrodo, kad mums to reikia”, – sako jis.

„Tai gali vykti bet kuriuo atveju. Tokios katastrofos kaip ši sukuria pokyčius pasaulio visuomenėse. Ir tikiu, kad tai gali lemti geresnę ateitį.”

Issa Amro

Issa Amro stands on street
Vaizdo antraštė,Aktyvistė Issa Amro sako, kad palestiniečių gyvenimas Vakarų Krante nuo spalio 7 dienos tapo daug sunkesnis

Issa Amro yra palestiniečių aktyvistė Hebrone, Vakarų Krante. Miestas yra šventas musulmonams ir žydams, kurie jį gerbia kaip pranašo Abraomo laidojimo vietą. Tai buvo pliūpsnio taškas dešimtmečius.

Issa yra gerai žinoma Hebrone ir laikoma Izraelio karių, įvedusių komendanto valandą palestiniečiams, gyvenantiems netoli žydų gyvenvietės miesto širdyje, rūpesčiu. Jis man pasakė, kad buvo sulaikytas ir sumuštas po spalio 7 d. išpuolių.

Palestinian activist Issa Amro told the BBC his hands were bound so tightly when he was detained by the IDF on October 7 that it cut off his circulation
Vaizdo antraštė,Palestiniečių aktyvistas Issa Amro BBC sakė, kad jo rankos buvo taip stipriai surištos, kai spalio 7 dieną IDF jį sulaikė, kad tai nutraukė jo apyvartą

Kaip ir Yonatanas Zeigenas Tel Avive, Issa Amro mano, kad karas galėtų suteikti galimybę izraeliečiams ir palestiniečiams gyventi geriau ir saugiau.

„Manau, kad tai dvi galimybės. Arba mes pasirenkame tai padaryti giliau ir blogiau, arba mes tai darome kaip galimybę išspręsti konfliktą ir išspręsti okupaciją, išspręsti apartheidą ir padaryti gyvenimą kartu įmanomą, nes saugumo sprendimas nepavyko… tik taika yra sprendimas.”

Taikos perspektyvos

Dabar gali atrodyti, kad tai ilgas kelias, ir daug daugiau žmonių bus nužudyti, kol tai įvyks, tačiau, kaip ir kiekvienas karas, šis sustos.

Visi karai Gazoje ir aplink ją nuo tada, kai 2007 m. „Hamas” perėmė ten kontrolę, baigėsi tuo pačiu būdu, sudarius paliaubų susitarimą. Visos paliaubos buvo su lemtinga yda, kuri garantavo kitą karą tarp Izraelio ir „Hamas”. Taip buvo todėl, kad nebuvo bandoma užbaigti šimtmetį trukusio konflikto tarp palestiniečių ir izraeliečių.

Žudymas ir naikinimas šiame kare yra tokios skirtingos tvarkos, kad niekas negali apsimesti, kad yra koks nors normalumas, kurį reikia atkurti. Šį kartą turi būti kitaip. Tai priima palestiniečiai, izraeliečiai ir išorės jėgos, kurios yra svarbiausios.

The Bethlehem separation barrier
Vaizdo antraštė,Betliejaus atskyrimo barjeras – Fredo Scotto nuotrauka

Problema yra susitarti, kokią ateitį bandyti kurti. Izraelio vyriausybė eina į diplomatinį ginčą su Jungtinėmis Valstijomis, svarbiausiomis savo sąjungininkėmis, dėl to, kas nutiks po paliaubų.

Prezidentą Joe Bideną suerzino tai, ką jis pavadino Izraelio „beatodairišku bombardavimu” Gazoje. Nepaisant to, jis ir toliau remia Izraelį, kaip ir nuo karo pradžios, dislokuodamas lėktuvnešius, siųsdamas lėktuvus su ginklais ir vetuodamas paliaubų rezoliucijas JT Saugumo Taryboje.

Savo ruožtu Joe Bidenas nori, kad Izraelis sutiktų, jog vienintelis kelias į priekį yra atgaivinti derybas dėl nepriklausomos Palestinos valstybės sukūrimo. Toks buvo Oslo taikos proceso, kuris žlugo po daugelį metų trukusių derybų, tikslas.

Izraelio ministras pirmininkas Benjaminas Netanyahu nedaugžodžiavo apie tai, kaip būtų valdoma Gaza, jei ir kai jis paskelbtų pergalę prieš „Hamas”. Tačiau jis atmetė Joe Bideno planą.

Viena iš B. Netanyahu ilgos politinės karjeros konstantų buvo opozicija nepriklausomai Palestinos valstybei, kurią Oslas bandė ir nesugebėjo sukurti.

Visiška pergalė ir besąlygiškas visų, kurie liko gyvi „Hamas”, pasidavimas tebėra Izraelio tikslai. B. Netanyahu mano, kad „Hamas” sunaikinimas yra vienintelis būdas išgelbėti įkaitus.

Likus kelioms valandoms iki J. Bideno pareiškimo, kad Izraelio bombardavimas buvo beatodairiškas, B. Netanyahu pasakė savo kalbą.

„Neleisiu Izraeliui pakartoti Oslo klaidos”, – sakė jis. „Po didelio mūsų civilių ir mūsų karių pasiaukojimo neleisiu į Gazą patekti tiems, kurie moko terorizmo, remia terorizmą ir finansuoja terorizmą. Gaza nebus nei Hamastanas, nei Fatahstanas.”

„Fatahstan” yra žeminanti nuoroda į Palestinos savivaldą, konkuruojančią su „Hamas”, kuri pripažįsta Izraelį ir bendradarbiauja su juo saugumo klausimais.

Izraelio vidaus politika prisideda prie B. Netanyahu skaičiavimų. Viešosios nuomonės apklausos rodo, kad daugelis izraeliečių kaltina jį dėl žvalgybos ir saugumo nesėkmių, leidusių „Hamas” įsiveržti į Izraelį su tokia jėga. Padvigubindamas savo pasipriešinimą palestiniečių apsisprendimui, B. Netanyahu bando atgauti jo vyriausybę remiančių dešiniojo sparno žydų nacionalistų pasitikėjimą.

Israeli soldiers and volunteers from the Zaka Israeli ultra-Orthodox Jewish emergency response team searches through the debris in Kibbutz Be'eri near the border with Gaza on 12 November 2023, in the aftermath of an attack by Palestinian militants on October 7.
Vaizdo antraštė,Spalio 7 d. „Hamas” nužudė 1200 žmonių, o 240 paėmė įkaitais, įskaitant iš Kibbutz Be’eri

Nužudyto taikos šalininko Viviano Silverio sūnus Yonatanas Zeigenas sako, kad jo motinai būtų skaudu matyti karą, tikint, kad karai sukelia daugiau karų.

„Manau, kad ji būtų pasakiusi „ne mano vardu”… karas, jei nesame pernelyg naivūs, turėtų būti priemonė, tiesa? Bet jaučiasi, kad šis karas pats savaime yra keršto priežastis.”

Yonatanas jaučia naują galimybę sugrąžinti taiką į Izraelio politinę darbotvarkę.

Taikos šalininkai buvo žinomi Izraelyje, kol buvo diskredituoti, kai 2000 m. žlugus Oslo procesui kilo ginkluotas palestiniečių sukilimas. Taikos su palestiniečiais idėja dingo iš pagrindinės Izraelio politikos. Dabar, tikisi Jonatanas, jis grįžta atgal.

„Absoliučiai. Jūs net negalėjote pasakyti žodžio. O dabar žmonės apie tai kalba.”

Hebrone gyvenanti palestiniečių aktyvistė Issa Amro pasakojo, kad nuo spalio 7 d. palestiniečių gyvenimas ten yra daug sunkesnis.

„Pasidarė daug blogiau. Dešimt kartų blogiau. Daugiau apribojimų. Daugiau smurto. Daugiau gąsdinimų. Žmonės visai nesijaučia saugūs. Žmonės neturi pakankamai maisto, kad galėtų valgyti. Žmonės negauna jokios prieigos prie socialinio gyvenimo. Jokių mokyklų, jokių darželių, jokio darbo. Tai kolektyvinė bausmė srityje, kuri yra labai apribota.”

Former Palestinian shops in the Israeli-controlled area of Hebron
Vaizdo antraštė,Buvusios palestiniečių parduotuvės Izraelio kontroliuojamoje Hebrono teritorijoje

Issa pateko į žodinį spjaudymąsi su grupe Izraelio kareivių, kai mes su juo ėjome per Hebrono centrą. Vienas iš jų, su kovine įranga, su šautuvu ir dideliu pistoletu dėkle, dėvėdamas juodą kaukę, kuri tik atidengė akis, įdėmiai klausėsi, kaip Issa man sakė, kad taika yra vienintelis kelias į priekį, nes nėra karinio konflikto sprendimo. Kareivis nedavė savo vardo, kai įsijungė į pokalbį.Medijos antraštė,

Žiūrėti: Filmuota medžiaga apie kareivį, susiduriantį su Issa Amro Vakarų Krante

„Nežinai, ką reiškia augti Izraelyje su tokiais kaimynais”, – sakė jis. „Gėjų teisės, jie mušė moteris, aš tai mačiau savo akimis. Taip. Jie nužudo savo dukras, jei turi romaną su kuo nors, kas jiems nepatinka. Jie [palestiniečiai] smurtauja. Aš juos pažįstu, gyvenu su jais. Jie nenori ramybės… Jie manęs nekenčia. Žinote, aš galiu tai pajusti. Žinau visus dalykus, kuriuos jie pasakoja. Aš su jais nekalbu.”

Galimybė sukurti taikią ateitį, nepriklausomą Palestinos valstybę kartu su saugiu Izraeliu, kurio, kaip sako amerikiečiai, britai ir daugelis kitų šalių, neatsiras be ilgalaikės diplomatinės ir politinės valios bei ryžto.

Senasis Oslo formatas, kai derybos tarp palestiniečių ir izraeliečių, tarpininkaujant amerikiečiams, baigėsi nesėkme.

Jei bus kitas kartas, viena iš idėjų, kurią paminėjo aukšto rango Vakarų diplomatai, yra padaryti Palestinos nepriklausomybę svarbia platesnio pokyčių paketo Artimuosiuose Rytuose dalimi. Izraeliui būtų pasiūlytas abipusio pripažinimo apdovanojimas su Saudo Arabija, jei jie padarytų nuolaidų, būtinų Palestinos nepriklausomybei. Jordanija ir Egiptas būtų labai svarbūs veikėjai, kaip šalys, sudariusios ilgalaikę taiką su Izraeliu. Taip pat gyvybiškai svarbūs būtų Kataras ir Jungtiniai Arabų Emyratai, nepaprastai turtingos Persijos įlankos valstybės. Kaip ir Saudo Arabijos gyventojams, jiems reikia taikos Artimuosiuose Rytuose, nes jie išleidžia šimtus milijardų, kad įsitvirtintų kaip pasaulinio masto veikėjai.

Planas jau yra. Prieš dvidešimt metų Saudo Arabijos taikos planas pasiūlIzraeliui visišką pripažinimą ir taiką su arabų valstybėmis mainais į gyvybingą ir suverenią Palestinos valstybę Gazoje ir Vakarų Krante su sostine Rytų Jeruzalėje. Jis galėtų būti atnaujintas pratęsiant esamus Abraomo susitarimus tarp Izraelio ir kai kurių arabų šalių, tačiau pridedant prie jo Palestinos valstybės kainą.

Tai ambicinga idėja, kuri neįvyktų be naujų Izraelio ir Palestinos lyderių, kurie tikėjo projektu.

Amerikiečiai galėtų tarpininkauti, nors jie turėtų būti lygūs, ko jie niekada anksčiau nesugebėjo. Abi pusės turėtų būti pasirengusios daryti skausmingus kompromisus dėl puoselėjamų įsitikinimų, ypač dėl teritorijos. Politinės audros prasiveržtų per lyderius, pasirengusius rizikuoti dėl taikos.

Izraelio ministras pirmininkas Yitzhakas Rabinas buvo nužudytas žydų ekstremisto 1995 metais, kai bandė sudaryti taiką su palestiniečiais. Islamo ekstremistas nužudEgipto prezidentą Anwarą Sadatą, nes jis sudartaikos su Izraeliu.

Ir karas Gazoje turėtų baigtis kuo greičiau. Jei jis išplis, košmariški scenarijai apima beviltiškus palestiniečius, pažeidžiančius Egipto sieną, kai Izraelio tankai užsidaro, ir dabartinių tarpvalstybinių mainų tarp Izraelio ir Libano karinių grupuočių „Hezbollah” eskalavimą į plataus masto karą.

Tiek daug reikia nuveikti, kad taika turėtų šansą. Tiek daug jau nutiko, kad taika gali būti tiesiog neįmanoma.