UkLietuvis

Naujienų Portalas

Geltonos kortelės, VAR ir jokių ginčų: Rebecca Welch tapo pirmąja moterimi „Premier” lygos teisėja

Pirma moteris teiseja

Buvo keletas švilpimų ir pusiau nuoširdžių skanduočių, tačiau ji išlaikė tylų ir ramų autoritetą, kai ėmėsi vadovauti rungtynėms „Fulham” prieš „Burnley”.

Sakoma, kad gero futbolo teisėjo darbo požymis – būti nepastebėtam. Rebecca Welch, kuri šeštadienį tapo pirmąja moterimi, teisėjavusia „Premier” lygos rungtynėms, kai „Fulham” namuose 2:0 pralaimėjo „Burnley” ekipai, visuomet turėjo įveikti sunkų uždavinį.

Istorijos spindesio ir adrenalino pliūpsnio, kurį sukėlė 22 taisykles laužantys milijonieriai, apsuptyje tai buvo tarsi prašyti baltosios vištos laikytis nuošaliai lapės urve. Kalbant apie lyčių lygybės svarbiausius įvykius, tai nebuvo panašus įvykis, kaip, pavyzdžiui, Valentinos Tereškovos, tapusios pirmąja moterimi kosmose, tačiau tai tikrai buvo pirmoji kelionė į potencialiai priešišką aplinką.

Spaudimą sumažino

Galbūt tam tikrą spaudimą sumažino tai, kad Anglijos moterų futbolo rinktinės vartininkė Mary Earps praėjusią savaitę laimėjo Metų sporto asmenybės apdovanojimą. Ši akimirka leido suprasti, kad tautos akyse futbolas nebėra tik „vyriškas žaidimas”.

Kita vertus, atsižvelgiant į kai kurių sluoksnių reakciją į Earps pergalę, svarmuo ant Welch pečių galėjo padidėti. Buvęs žaidėjas, vadybininkas ir Anglijos rinktinės narys Joey Bartonas, kuris atstovavo tiranozauro mokyklai, atmetė Earpso apdovanojimą kaip „dar didesnę nesąmonę”.

Tačiau Welch pati nebuvo nusiteikusi nesąmonėms. Per pirmąsias 10 minučių ji atmetė du svarbius skundus dėl pražangų, taip leisdama suprasti, kad neketina pakęsti suaugusių vyrų griuvinėjimo. Galbūt ji ieškojo daugiau moteriško žaidimo.

Po 25 minučių ji sulaukė savo pirmųjų švilpukų ir pusiau nuoširdžių skanduočių „Tu nežinai, ką darai”, kai ji nubaudė „Fulham” Calviną Bassey už Josho Brownhillo pražangą. Atrodė, kad ji atvyko, įžangos apeigų apeiga, kai ji gavo pirmąją geltoną kortelę „Premier” lygoje.

Griežta ir Sąžininga

Griežta? Sąžininga? Kad ir kaip ten būtų, ji anksti įrodė, kad nėra „homer”, viena iš tų teisėjų, kurių sprendimai palankūs vietos sirgaliams. Ji taip pat nebuvo ir tas kitas nemėgstamas tipas juodais drabužiais, dėmesio siekiantis švilpukas.

Labiausiai ginčytinas pirmosios rungtynių pusės momentas įvyko per teisėjo pridėtą laiką, kai J. Welch atmetė „Fulham” baudinį už žaidimą ranka. VAR palaikė jos sprendimą, bet, kaip sakoma, mačiau, kad jų buvo duota.

Tiesa ta, kad teisėjams šiemet kol kas nesibaigė auksinis sezonas. Buvo priimta įvairių prieštaringų sprendimų, kuriuos dar labiau pablogino abejotinas VAR taikymas. Akivaizdu, kad žaidėjams, vadovams ir sirgaliams labiausiai rūpi ne lyties, o kompetencijos klausimas.

Jei tokie kaip Bartonas ir kiti mažiau žinomi socialinės žiniasklaidos troliai atrodo neatitinkantys šių laikų, verta prisiminti, kad praėjo šiek tiek daugiau nei dešimtmetis nuo tada, kai garsusis „Sky Sports” duetas Andy Gray ir Richardas Keysas, manydami, kad yra ne eteryje, visiškai laisvai šmeižė moteris teisėjas ir kitas moteris šioje srityje.

Jie abu peikė Sian Massey, vieną pirmųjų moterų teisėjų asistenčių, po to, kai ji padarė griežtą (bet teisingą) sprendimą dėl nuošalės. „Kas nors geriau nueikite ten ir paaiškinkite jai, kas yra nuošalė…” – sakė Keysas.

„Taip, – atsakė Gray, – ar galite tuo patikėti?”

Žaidimas

Žaidimas išprotėjo, – skundėsi Keysas, šaipydamasis iš Karren Brady už tai, kad ji atkreipė dėmesį į seksizmą futbole. „Padaryk man paslaugą, meile.”

Standartinis seksistinis juokas apie moteris ir futbolą būdavo toks, kad jos nesupranta nuošalės taisyklės, todėl joms geriau būtų užkaisti virdulį. Tai, kad Gray ir Keys buvo atleistos (po to, kai pasirodė jų „priešistorinių juokelių” įrašai), buvo sukrečiantis šokas vyrų dominuojamai sistemai.

Šiandien moterys įprastai vadovauja futbolo diskusijoms per televiziją ir pateikia ekspertų nuomonę. Tačiau moterų teisėjų pažanga nebuvo tokia greita ir akivaizdi.

40-metė Welch taip pat buvo pirmoji moteris, teisėjavusi Anglijos futbolo lygos rungtynėms, kai 2021 m. ji teisėjavo antros lygos rungtynėse tarp „Harrogate Town” ir „Port Vale” komandų.

Ji buvo giriama už „atsparumą” – savybę, kurios tikrai reikia visiems teisėjams, nes būti pilno stadiono įniršio objektu – tai košmarų košmaras. Išlaikyti susikaupimą ir kontroliuoti dvi labai konkurencingų vyrų grupes, kai tūkstančiai žmonių garsiai klausinėja apie tavo kilmę, nėra darbas silpnoms širdims.

„Fulham” prie „Burnley” – tai toks švelnus nusileidimas, koks tik įmanomas „Premier” lygoje. Reguliariai rungtynes lanko Hugh Grantas, kuris buvo atvykęs i rungtynes, todėl „Craven Cottage” stadione vyrauja viduriniosios klases pasitikėjimo savimi atmosfera. Kai Welch ir jos padėjėjai prieš rungtynes atliko apšilimo rata, Johnny Hayneso tribūnoje ji sulaukė mandagiu plojimu.

Antroje rungtynių pusėje reikalai dar labiau įkaito, nes Welch įdalijo dar kelias geltonas korteles. Tačiau ji išliko tyli ir rami, visuomet budri, budri ir budri, bet niekada neišsigandusi.

Laukia sunkesni ibšandymai, tačiau galima sakyti, kad debiutuodama „Premier” lygoje ji patyrę pažįstama daugelio moterų likimą vyru dominuojamoje darbovieteje – beveik nepastebeta. šiuo atveju didesnio pagyrimo nėra.