UkLietuvis

Naujienų Portalas

Teisingumo Teismui priėmus sprendimą, Europos Superlygos projektui suteiktas didžiulis postūmis

Eurolyga stadionas

Nustatyta, kad „Uefa”, taikydama savo taisykles, piktnaudžiauja dominuojančia padėtimi, todėl yra galimybė atgaivinti Europos superlygos projektą.

Ilgai lauktame Europos Teisingumo Teismo sprendime nustatyta, kad Uefa ir tarptautinė futbolo valdymo institucija Fifa taiko taisykles, susijusias su naujų varžybų steigimu, kurios nėra „skaidrios, objektyvios, nediskriminuojančios ir proporcingos”. Teismas šias taisykles pripažino neteisėtomis.

Tačiau sprendime taip pat konstatuota, kad jo sprendimas „nereiškia, kad tokios varžybos, kaip Superlygos projektas, būtinai turi būti patvirtintos”. Mančesterio „United”, Mančesterio „City”, „Chelsea”, „Tottenham”, Madrido „Atlético” ir Miuncheno „Bayern”, iš kurių tik „Bayern” nebuvo įtrauktas į pirminį Superlygos planą, ketvirtadienį išreiškė paramą Uefai, taip pat „Premier” lygai, Prancūzijos „Ligue 1” ir Vokietijos futbolo lygai, kuri yra atsakinga už Bundeslygą.

Superlygos bendrovė

Bernd Reichart, „A22”, konsultacinės bendrovės „Super League Company” pasamdytos konsultacinės bendrovės vadovas, sakė X, anksčiau „Twitter”: „Mes laimėjome teisę konkuruoti. Uefos monopolija baigėsi. Futbolas yra laisvas. Klubai dabar yra laisvi nuo sankcijų grėsmės ir gali patys spręsti savo ateitį.”

A22 greitai atskleidė savo planus dėl vyrų ir moterų superlygų: vyrų varžybose dalyvaus 64 komandos, moterų – 32, o kiekviename divizione bus keliama į aukštesnes ir žemesnes vietas. Ji teigė, kad pirminė klubų atranka bus vykdoma pagal nuopelnus, nuolatinių narių nebus, o klubai ir toliau žais savo šalies lygose, Superlygos rungtynes planuojant savaitės viduryje. Tačiau iš abiejų varžybų būtų išbraukiami tik tie klubai, kurie atsidurtų paskutinio lygmens apačioje.

Superlygos Klubai

Klubai būtų suskirstyti į aštuonių komandų grupes, taip užtikrinant jiems 14 rungtynių per sezoną. Reichartas rašė apie projekto, kuris iš esmės pakeistų Uefos Čempionų lygą, planus: „Gerbėjams: Siūlome nemokamai žiūrėti visas Superlygos rungtynes. Klubams: Įplaukos ir solidarumo išlaidos bus garantuotos.”

„La Liga” prezidentas Javieras Tebasas, griežtas Superlygos, kurią ir toliau remia Madrido „Real” ir „Barcelona”, kritikas, apkaltino Reichartą, kad jis elgėsi taip, tarsi būtų gėręs „iki penkių ryto”. Jis teigė, kad sprendime nebuvo nurodyta, jog Uefa ir Fifa privalo pripažinti Superlygą. „Priešingai, – sakė jis, – jame nurodoma, kad priėmimo į varžybas kriterijai turi būti skaidrūs, objektyvūs ir nediskriminuojantys. Principai, kurie yra nesuderinami su Superlyga.”

UEFA

„Uefa” griežtai reagavo į sprendimą ir naujus A22 pasiūlymus. „Stebint vadinamosios superlygos pristatymą buvo sunku nuspręsti, ar mane šokiravo, ar prajuokino”, – sakė Uefa prezidentas Aleksandras Čeferinas. „Kadangi artėja Kalėdos, pasirinkau būti linksmas. Tikiuosi, kad jie kuo greičiau pradės fantastiškas varžybas su dviem klubais. Tikiuosi, kad jie žino, ką daro, nors nesu tuo tikras”.

Uefa teigė, kad šis sprendimas „nereiškia vadinamosios „superlygos” pritarimo ar patvirtinimo”, o skirtas „anksčiau egzistavusiam trūkumui” Uefos sistemoje, kurį, pasak jos, ji vėliau ištaisė 2022 m. birželio mėn. Ji pabrėžė, kad ir toliau nepritaria „Superlygos” projektui.

„Uefa yra įsitikinusi savo naujųjų taisyklių tvirtumu, konkrečiai tuo, kad jos atitinka visus atitinkamus Europos įstatymus ir reglamentus”, – teigė ji. „Uefa ir toliau ryžtingai laikosi įsipareigojimo palaikyti Europos futbolo piramidę… Tikime, kad solidarumu grindžiamą Europos futbolo piramidę, kurią sirgaliai ir visi suinteresuotieji subjektai paskelbė savo nepakeičiamu modeliu, Europos ir nacionaliniai įstatymai apsaugos nuo atskyrimo grėsmės.”

Superlygos klubai

2021 m., iškart po to, kai buvo paskelbta apie atskirą turnyrą, Uefa ėmėsi drausminių veiksmų prieš 12 Superlygos klubų – kiekvienam iš jų buvo skirta nuobauda ir uždrausta dalyvauti Europos atrankoje dėl prisijungimo prie valdymo institucijos neleistinų varžybų. Atsakydama į tai „Super League” bendrovė pateikė teisinį ieškinį, o jos argumentai buvo sutelkti į tai, ar Uefa turėtų turėti teisę spręsti, kas yra leidžiama.

Šios bylos metu buvo sustabdyti Uefos drausminiai procesai, o devyni iš dvylikos klubų taip pat pasitraukė iš Superlygos. Praėjusiais metais paskelbtoje ESTT generalinio advokato nuomonėje nustatyta, kad Uefa, taikydama sankcijas klubams, nepažeidė Europos konkurencijos teisės.

Madrido „Real” prezidentas Florentino Pérezas po naujausio sprendimo sakė: „Tai puiki diena futbolo ir sporto istorijai”. F. Pérezas sakė, kad dabar klubai galės būti „savo likimo šeimininkai”, o Superlyga suteiks futbolui „naują postūmį, kurio jam taip reikia”.

2022 m. birželį patvirtintoje „Premier” lygos savininkų chartijoje numatyta, kad klubai „nedalyvaus kuriant naujus varžybų formatus ne pagal „Premier” lygos taisykles”. Po sprendimo „Manchester United” sakė: „Mes ir toliau esame visiškai įsipareigoję dalyvauti Uefos varžybose ir pozityviai bendradarbiauti su Uefos [ir] „Premier” lyga”.

Kevinas Milesas, Futbolo sirgalių asociacijos vykdomasis direktorius, sakė: „Futbolo sirgalių asociacija: „Nors lavonas gali ir toliau dūlėti Europos teismuose, jokia Anglijos komanda prie jų neprisijungs. Naujoji nepriklausoma reguliavimo institucija užblokuos bet kokio klubo dalyvavimą vidaus varžybose, jei jis prisijungs prie atskilusios superlygos. Sėkmę reikia užsitarnauti aikštėje, o ne siuvinėti valdybų posėdžių salėse.”

Ketvirtadienio ETT sprendimas bus perduotas Madrido komerciniam teismui, kai Ispanijos jurisdikcija 2021 m. pateikė kreipimąsi, kuris jį taikys Superlygos bylos faktams.