UkLietuvis

Naujienų Portalas

Toriai tvirtina, kad Riši Sunakas turi „statų ir siaurą” kelią į pergalę, nors ir atsilieka apklausose

Rishi Sunak uk

Riši Sunakas turės įveikti „statų ir siaurą kelią”, kad šiemet pasiektų pergalę visuotiniuose rinkimuose, sako aukštas torių pareigūnas.

Konservatorių registruotas iždininkas ir teisininkas Alanas Mabbutas (Alan Mabbutt) partijos rėmėjams sakė, kad rinkimų kampanija bus „viena sunkiausių, kokias mūsų partija kada nors yra turėjusi”.

Tikimasi, kad rinkimai įvyks rudenį, po iš tikrųjų įtemptos dešimt mėnesių truksiančios kampanijos.

Iki to laiko partijos vadovai tikisi sumažinti didelį, šiuo metu 15-20 procentinių punktų, atsilikimą nuo leiboristų.

Svarbiausia, kad tai būtų pasiekta, – sušvelninti pragyvenimo išlaidų krizę, nuo kurios kenčia milijonai žmonių visoje Britanijoje.

Praėjusiais metais Riši Sunakas įvykdė savo pažadą perpus sumažinti infliaciją – iki lapkričio mėn. infliacija sumažėjo iki 3,9 proc.

Tačiau daugelis šeimų vis dar susiduria su sunkumais po to, kai smarkiai išaugo hipotekos sąskaitos, o metinės išlaidos už dujas ir elektrą vis dar vidutiniškai siekia apie 1 900 svarų sterlingų.

Leiboristai savo strategijoje daugiausia dėmesio skirs klausimui, ar žmonės jaučiasi geriau, ar ne, po 14 metų, kuriuos jie vadina torių nesėkme.

Kadangi abi partijos deda daugiau pastangų, kad susikurtų rinkiminius fondus, J. Mabbutas sakė konservatorių rėmėjams: „Aš esu žinomas dėl savo tiesmuko kalbėjimo. Todėl ketinu su jumis kalbėti tiesiai šviesiai.

„Ši kampanija bus viena sunkiausių, kokias mūsų partija kada nors yra turėjusi. Kelias į pergalę yra status ir siauras.”

Ministrai tvirtina, kad vis dar gali laimėti dar vieną kadenciją, o apklausos dažnai susiaurėja artėjant rinkimams.

Vis dėlto kai kurie torių parlamentarai mano, kad mažai šansų, jog J. Sunakas gali sulaukti pakankamo rinkimų pakilimo, kad išgelbėtų torių likimą po ekonominio chaoso, kurį sukėlė trumpa Liz Truss administracija, Boriso Džonsono premjeravimo kontroversijų ir „Brexit” padarytos ekonominės žalos.

Metų pabaigos analizėje torių atstovas lordas Barwellas, buvęs Kroidono parlamento narys, kuris buvo Theresos May administracijos vadovas, teigė: „Konservatorių prekės ženklas yra per daug pažeistas, kad jie galėtų laimėti kitus rinkimus, tačiau šiuo metu alternatyva nesulaukia tokio dėmesio, kokio turėtų sulaukti dėl tebesitęsiančios konservatorių muilo operos dėl Ruandos ir kt.

„Jei partija susivienys už savo lyderį, sutelks dėmesį į rezultatus, parengs įtikinamą manifestą ir suteiks galimybę žiniasklaidai atidžiai išnagrinėti alternatyvą, 1997 m. pralaimėjimas nebus neišvengiamas. Tačiau būtent tai ir laukia, jei partija tęs dabartinę veiklą.”

Pagrindinės politinės partijos ruošia savo rinkimų mašinas gegužės mėnesio rinkimams, kuriuos Riši Sunakas gali pasirinkti, jei apklausose staiga įvyks torių padėties pasikeitimas.

Netrukus bus atrinkti kandidatai į daugybę vietų, o leiboristai greičiausiai iki vėlyvo vakaro išsirinks vieną iš jų – Islingtono šiaurėje, kur Jeremy Corbynas gali kandidatuoti kaip nepriklausomas kandidatas.

Tikimasi, kad kancleris Jeremy Huntas kovo 6 d. priešrinkiminiame biudžete sumažins mokesčius, galbūt bus siekiama sumažinti pajamų ir paveldimo turto mokesčius.

Tačiau daugelis politikos ekspertų vis dar mano, kad labiau tikėtini rudenį vyksiantys rinkimai ir kad net ir tada toriams teks kovoti su sunkumais, o svarbiausi klausimai turėtų būti ekonomika, NHS laukiančiųjų sąrašai ir „mažų laivų” krizė.

Stratklaido universiteto politikos profesorius seras Džonas Kertisas (John Curtice) laikraščiui „The Standard” sakė: „Atsižvelgiant į tai, kad konservatoriams iki šiol nepavyko iš esmės atsigauti po žalos, kurią jų populiarumui padarė nesėkminga Liz Truss administracija, Rišiui Sunakui per artimiausius devynis-dešimt mėnesių teks labai rimta užduotis pakeisti padėtį.”

Atrodo, kad leiboristai pirmauja dėl „nepasitenkinimo vyriausybe, o ne dėl entuziazmo opozicijai”.

Jis pridūrė: „Seras Keiras Starmeris turės užtikrinti, kad leiboristai sustiprintų jau turimą paramą, kad laimėtų bendrą daugumą.”

Leiboristų lyderiui daromas vis didesnis spaudimas išsamiau išdėstyti, ką leiboristai darytų eidami šias pareigas, o kai jis tai padarys, jo sprendimai, kaip ir jo pozicija dėl paliaubų Gazos ruože, bus vis atidžiau tikrinami.

Tačiau J. Sunakas pastebėjo, kad jo asmeninis populiarumas nusmuko iki Konservatorių partijos lygio, todėl jam sunkiau vesti prezidento stiliaus rinkimų kampaniją.

Torių taip pat laukia rinkimų kova dviem frontais: iš Reformų JK, kurios populiarumas smarkiai padidės, jei jos vairą perims Nigelas Farage’as, ir iš kitos pusės – iš liberalų demokratų.

Liberaldemokratų lyderis seras Edas Davey trečiadienį lankysis Londono priemiesčio rinkimų apygardose, kur jo partija užima antrąją vietą po konservatorių.