UkLietuvis

Naujienų Portalas

Koralų salos Australijoje gali išnykti

Koralų salos

Daugiau nei tuzinui koralų salų, žyminčių Australijos jūrų sienas, gresia išnykimas, parodė tyrimas.

Daugybė stresų, įskaitant kylantį jūros lygį, kelia grėsmę jų egzistavimui.

dingimas gali turėti įtakos šalies jūrų sienoms, sakoma tyrime.

Salos išplečia Australijos jurisdikciją, o daugiau nei milijonas kvadratinių kilometrų jos teritorijos yra palaikomos ir demarkuojamos jų buvimu.

Tyrime buvo įvertintos 56 salos, atsižvelgiant į veiksnius, įskaitant tai, kiek jos yra pažeidžiamos karščio bangų ir potvynių.

Ataskaitoje įvardytos trys Vakarų Australijos salos

Ataskaitoje, kuri buvo paskelbta žurnale „Science of the Total Environment”, buvo įvardytos trys salos Vakarų Australijos šiaurės vakarų šelfe, kurios buvo laikomos „labai didele rizika” dėl klimato grėsmių.

Dar vienuolika salų Koralų jūroje prie Kvinslando pakrantės buvo klasifikuojamos kaip susiduriančios su didele rizika.

Koralų salos didelėje rizikoje

Rizikos vertinimai buvo pagrįsti dabartinėmis sąlygomis, kurias patiria salos, tačiau ataskaitoje teigiama, kad dėl klimato kaitos padidės jūrų karščio bangų ir kylančių vandenynų grėsmė.

Tyrime teigiama, kad rizika saloms turi įtakos bendruomenėms, kurios gyvena ir nuo jų priklauso. Ji teigė, kad jų dingimo rizika turi ir geopolitinių pasekmių.

Australija turi teises

Salos „suteikia didelį plotą, į kurį Australija turi teises – žvejybą, transportą, mineralų žvalgybą”, sakė dr. Thomas Fellowesas iš Sidnėjaus universiteto.

Daktaras Fellowesas, kuris kartu parašė tyrimą, sakė, kad Australijos pakrančių valdymas priklauso nuo koralų salų išlikimo.

Jis sakė, kad veiksmai, kuriais siekiama sumažinti iškastinio kuro naudojimą, galėtų padėti sulėtinti salų irimo mažėjimą.

Koralų salos gresia pavojus

Koralų salos yra žemos sausumos masės, sudarytos iš nuosėdų, susidariusių dėl koralų nuolaužų.

Australijos vandenyse koralams gresia pavojus.

Didysis barjerinis rifas dėl klimato kaitos prarado daugiau nei pusę savo koralų, įskaitant masinio balinimo įvykius – reiškinį, kai stresą patiriantys koralai išstumia dumblius, kurie suteikia jiems išskirtinių spalvų.

Maždaug 25% pasaulio jūrų rūšių tam tikru savo gyvenimo ciklo momentu yra priklausomos nuo koralų rifų.