UkLietuvis

Naujienų Portalas

Uždrausta Kolorade? Tegul – pagal Donaldo Trumpo logiką, diskvalifikacija yra visai neblogas dalykas

Donald Trump hat

JAV valstijos teisėjai teigia, kad buvęs prezidentas negali būti teisiamas. Tačiau nesvarbu, ką pasakys teismai, jis vis tiek gali laimėti rinkėjų balsus.

Iki metų pabaigos liko dešimt dienų, ir kas galėjo numatyti naujausią Trumpo siužeto posūkį? Trečiadienio rytą amerikiečiai atsibudo, kad įsisąmonintų praėjusios dienos naujieną, jog Kolorado valstijos – iš visų vietų – aukščiausiasis teismas nusprendė uždrausti Donaldui Trumpui dalyvauti rinkimų biuletenyje prieš kitų metų prezidento rinkimus. Apie tai galima pasakyti daug blaivių dalykų, bet pirmiausia leiskite sau nepadoriai papriekaištauti. Kaip visiškai jaudinančiai!

Kolorado valstija linksta į demokratus – abu jos senatoriai yra mėlynieji, tačiau tai vakarinė valstija su dideliais konservatyviais anklavais, kuri nėra Masačusetso ar Vermonto valstija. Aukščiausių valstijos teisėjų sprendimas neturi precedento JAV rinkimų istorijoje. Jų sprendimu, D. Trumpas pažeidė 14-osios pataisos 3 skirsnį, vadinamąjį „sukilimo draudimą”, atsižvelgiant į jo elgesį per sausio 6 d. Kapitolijaus šturmą.

Kurstė sukilimą

„Prezidentas D. Trumpas ne tik kurstė sukilimą”, – sakoma teisėjų pareiškime. „Net ir tada, kai Kapitolijaus apgultis buvo visiškai įsibėgėjusi, jis toliau ją palaikė, pakartotinai reikalaudamas, kad viceprezidentas [Mike’as] Pence’as atsisakytų vykdyti savo konstitucinę pareigą, ir skambindamas senatoriams, kad įtikintų juos sustabdyti rinkėjų balsų skaičiavimą. Šie veiksmai buvo atviras, savanoriškas ir tiesioginis dalyvavimas sukilime.”

Vargu ar tai galėtų būti mažiau dviprasmiška. 14-oji pataisa, priimta po pilietinio karo, siekiant sutrukdyti Konfederacijos įstatymų leidėjams sugrįžti į Kongresą, niekada nebuvo įgyvendinta prezidento rinkimuose ir, žinoma, D. Trumpo teisininkai iš karto ją užginčijo. Draudimas greitai keliaus į JAV Aukščiausiąjį Teismą, kuris priims sprendimą, o iki tol D. Trumpo kandidatavimas Kolorade išliks teisėtas.

Atsižvelgiant į konservatyvią superdaugumą JAV aukščiausiajame teisme, reikia manyti, kad Kolorado užginčijimas bus nesėkmingas. Taip pat galima daryti prielaidą, kad, pasivijusios, kitos valstijos paseks Kolorado pavyzdžiu ir balsuos panašiai, kad Trumpas nebūtų įtrauktas į pirminius rinkimus. Taigi, ką, be vaikiško džiaugsmo, galėtų duoti šios savaitės įvykiai?

Nepatenkinti rinkėjai

Platesnis kontekstas nedžiugina, o žvilgtelėjus į šios savaitės apklausas galima greitai nusimesti šypseną nuo veido. Antradienį laikraščio „New York Times” užsakymu atlikta apklausa parodė, kad JAV rinkėjai yra labai nepatenkinti prezidento J. Bideno elgesiu Izraelio ir Palestinos konflikto klausimu, nes jam nepritaria 57 proc. respondentų. Atsižvelgiant į tai, kaip demokratai yra susiskaldę dėl kovų Artimuosiuose Rytuose, šis skaičius nestebina. Kas, pavartojus techninį terminą, išmuša iš vėžių, yra tai, kad toje pačioje apklausoje 46 % rinkėjų išreiškė nuomonę, kad D. Trumpas geriau tvarkytųsi nei J. Bidenas, ir tik 38 % labiau linkę pasitikėti prezidentu. Apskritai Trampas rinkimų lenktynėse pirmauja prieš Bideną dviem punktais – tai nedidelė persvara, tačiau, turint omenyje, kad šiuo metu prieš Trampą yra iškelta 91 baudžiamoji byla, labai slegianti.

Trumpui nereikia Kolorado, kad laimėtų. 2020 m. rinkimuose jis pralaimėjo valstiją 13 procentinių punktų. Ir yra didelė tikimybė, kad, vadovaujantis Alisos stebuklų šalyje logika, kuri, atrodo, lemia Trumpo sėkmę, sprendimas Kolorade iš tikrųjų gali jam padėti. D. Trumpo sukurtas pasakojimas apie save kaip apie Zoro tipo autsaiderį, kurį persekioja giluminiai valstybės specialieji interesai, yra tiek pat absurdiškas, kiek ir įtikinamas daugeliui jo šalininkų. Antradienio vakarą per mitingą Vaterlo mieste Ajovoje D. Trumpas vengė kalbėti apie Kolorado sprendimą, kuris buvo priimtas prieš pat jam išeinant į sceną. Tai neišlaikys. Iki vakaro pabaigos jo rinkimų kampanijos komandos išplatintame elektroniniame laiške draudimas jau buvo vadinamas „tironišku sprendimu”.

Donaldo Trampo populiarumas

Taigi atsidūrėme puikioje dvidešimt antroje vietoje. Kuo didesni D. Trumpo nusižengimai ir kuo griežtesni jo kritikų pasmerkimai, tuo labiau auga jo populiarumas tarp respublikonų rinkėjų. Galbūt tai jam ir neatneš prezidento posto kitų metų lapkritį – pernelyg daug kintamųjų, susijusių su neapsisprendusiais rinkėjais viduryje, – tačiau atrodo vis labiau tikėtina, kad tai užtikrins, jog jis įveiks savo respublikonų varžovus, kad patektų į rinkimų sąrašą.

Kovo mėnesį Kolumbijos apygardoje bus nagrinėjamas specialaus patarėjo Džeko Smitho pateiktas keturių punktų kaltinamasis aktas dėl kišimosi į rinkimus, apimantis D. Trumpo veiksmus prieš sausio 6 d. Nesuskaičiuojama daugybė kitų civilinių ir baudžiamųjų ieškinių keliauja per sistemą. O dabar jo, kaip kandidato, gyvybingumas tikriausiai keliaus į Aukščiausiąjį Teismą. Tai tarsi niūrus salono žaidimas, kuriame vis kartojasi vienas ir tas pats klausimas: ko reikia, kad kas nors iš to išliktų?