UkLietuvis

Naujienų Portalas

Izraelio oro antskrydžio metu žuvo Gazos Ruožo pagalbos darbuotojas ir 70 jo šeimos narių, teigia JT

war gaza

Per Izraelio aviacijos smūgį Gazoje žuvo pagalbos darbuotojas veteranas ir daugiau kaip 70 jo šeimos narių, pranešė jį įdarbinusi JT agentūra ir paragino skubiai nutraukti ugnį, kad būtų apsaugoti civiliai gyventojai ir humanitarinės pagalbos darbuotojai.

56 metų Issamas al-Mughrabi žuvo kartu su žmona Lamya’a, penkiais vaikais ir daugybe kitų giminaičių per išpuolį netoli Gazos miesto, sakė JT vystymo programos vadovas. Jis dirbo JTVP beveik 30 metų.

„Issamo ir jo šeimos netektis mus visus giliai paveikė”, – sakė JTVP administratorius Achimas Steineris. „JT ir civiliai gyventojai Gazoje nėra taikinys. Šis karas turi baigtis. Daugiau nė viena šeima neturėtų patirti tokio skausmo ir kančių, kokias patiria Issamo šeima ir daugybė kitų.”

Žuvo vaikai

Vaikų vardai: Mohammad, Suad, Lama, Luai ir Obaideh, jauniausiam iš jų – 13 metų, o vyriausiam – 32 metai.

Žinia apie jų mirtį pasirodė netrukus po to, kai Jungtinės Tautos priėmė rezoliuciją, kuria raginama padidinti pagalbos siuntų į Gazos ruožą skaičių. Tačiau joje nebuvo reikalaujama sustabdyti karo veiksmus, nes JAV pareiškė, kad vetuos bet kokią tokią rezoliuciją.

Vietoj to ji tik paragino sudaryti „sąlygas tvariam karo veiksmų nutraukimui”. JAV primygtinai reikalavo išbraukti nuostatą, pagal kurią JT suteikiama išskirtinė humanitarinės pagalbos tiekimo kontrolė.

Izraelis teigė, kad tęs kovą, kol pasieks savo tikslą „sunaikinti „Hamas”, ir saugumo sumetimais turi tikrinti visą pristatomą pagalbą. JAV, ištikimiausia ir svarbiausia sąjungininkė, teigia, kad Izraelis turi teisę gintis.

Epidemijos grėsmė

Pagalbos agentūros, bandančios suvaldyti neišvengiamą bado ir mirtinų epidemijų grėsmę, teigė sveikinančios padidėjusį pagalbos kiekį, tačiau teigė, kad atsargų patekimas į Gazos ruožą yra tik pirmas žingsnis siekiant patenkinti beviltiškus poreikius.

Logistika Gazos ruože labai sudėtinga, nes keliai ir sunkvežimiai buvo bombarduojami, degalų yra mažai, saugumas mažėja, nes badas ir neviltis didėja, o agentūrų darbuotojai bando susidoroti su masiniu gyventojų perkėlimu ir giminaičių, kolegų bei draugų mirtimis.

Pasak „Hamas”

Pasak „Hamas” valdomų sveikatos priežiūros institucijų, šią savaitę nuo Izraelio smūgių Gazos ruože žuvo daugiau kaip 20 000 žmonių, dauguma jų – moterys ir vaikai. Manoma, kad dar tūkstančiai žmonių palaidoti po sugriautų pastatų griuvėsiais.

Penktadienį per oro antskrydžius Nuseirate, centrinėje Gazos dalyje, žuvo 18 žmonių, pasislėpusių viename name, taip pat „Hamas” televizijos kanalo „Aqsa TV” žurnalistas ir du jo giminaičiai.

Žurnalistų apsaugos komiteto duomenimis, per 11 konflikto savaičių žuvo mažiausiai 69 žiniasklaidos darbuotojai, t. y. daugiau nei kada nors per visus metus vienoje šalyje.

Didžioji dauguma jų buvo Gazos ruože dirbę palestiniečiai, tačiau trys buvo libaniečiai, o keturi – izraeliečiai, žuvę spalio 7 d., kai „Hamas” kovotojai prasiveržė per sieną į Izraelį ir nužudė apie 1 200 žmonių, daugiausia civilių. Dar daugiau kaip 200 žmonių jie pagrobė įkaitais ir išsivežė į Gazą.

Izraelis pareiškė

Po šio išpuolio Izraelis paskelbė karą ir pareiškė, kad nesiliaus kariauti, kol „Hamas” nebus „sunaikintas”. Vyriausiasis kariuomenės atstovas spaudai kontradmirolas Daniel Hagari vėlai penktadienį sakė, kad jo pajėgos „artėja prie visiškos operatyvinės kontrolės” Gazos ruožo šiaurėje.

Šeštadienį aplink Gazos miestą vyko mūšiai, pranešė „Reuters”, remdamasi gyventojais, virš šiaurinės Džabalijos, didžiausios Gazos pabėgėlių stovyklos, tvyrojo tiršti dūmai, nuolat buvo vykdomi oro antskrydžiai ir apšaudoma iš arčiau priartėjusių tankų.

Slėptuvės perpildytos

Nuo spalio mėn. prasidėjus antžeminei operacijai Izraelis ragino civilius gyventojus palikti šiaurinę Gazos dalį. Tačiau bombarduojamos net saugiomis laikomos teritorijos pietuose, o kai kurie gyventojai nusprendė pabandyti išgyventi kovas namuose, nes slėptuvės yra perpildytos, jose trūksta maisto ir vandens.

„Kur turėtume eiti? Nėra saugios vietos”, – „Reuters” telefonu sakė Ziadas, medikas ir šešių vaikų tėvas. „Jie prašo žmonių vykti į [centrinį Gazos miestą] Deir al Balą, kur jie bombarduoja dieną ir naktį.”

Naujausi įsakymai evakuotis apima Bureidžą – pabėgėlių stovyklą centrinėje Gazos dalyje, kurią Izraelis anksčiau buvo paskelbęs saugesne zona. Įsakymas palietė daugiau kaip 150 000 žmonių, sakė JT Palestinos pabėgėlių agentūros UNWRA direktorius Gazos ruože Thomas White’as.

Dėl stiprėjančio Izraelio oro antskrydžių ir blokados poveikio daugelis vidaus pabėgėlių dabar keliauja pėsčiomis arba asilų vežimais. Beveik visi Gazos gyventojai buvo perkelti, kai kurie po kelis kartus.

„Izraelio armija tiesiog įsako žmonėms persikelti į teritorijas, kuriose nuolat vykdomi oro antskrydžiai. Nėra saugios vietos, nėra kur eiti”, – teigė White’as savo įraše X.

Izraelis kaltina „Hamas” dėl civilių aukų, sakydamas, kad kovotojų grupuotė naudoja civilinę infrastruktūrą, įskaitant ligonines ir mokyklas, kariniams objektams apsaugoti. Hamas” neigia, kad naudoja žmones kaip gyvuosius skydus.